"...Nie chcę kierować liczną organizacją. Moim celem jest stworzenie organizacji dla ludzi, którzy naprawdę kochają Karate. Chcę kontynuować ideały pozostawione nam przez Sosai..." - Hanshi Daigo OHISHI

IKO World So-Kyokushin to Międzynarodowa Organizacja Stylu Kyokushin Karate z Kwaterą Główną w Japonii. Prekursorem i założycielem tej organizacji jest Hanshi Daigo Ohishi 9 dan, osobisty uczeń twórcy Kyokushin Karate Masutatsu Oyamy. Krajowym Przedstawicielem IKO World So-Kyokushin w Polsce jest Shihan Radosław Ambroziak.

Karate jest sztuką walki, a dla wielu ludzi sposobem na pokonywanie słabości i sposobem na życie w wielu pozytywnych aspektach. Celem uprawiania Karate So-Kyokushin jest rozwój poprzez fizyczny i duchowy trening w życiu codziennym. Cel ten jest wspólny także dla Judo, Kendo, Aikido, ceremonii picia herbaty, kaligrafii oraz sztuki układania kwiatów. Prawdą jest również to, że Karate poprzez trening fizyczny i duchowy czyni niemożliwe możliwym, od postawienia pierwszych kroków w Dojo So-Kyokushin. Ciężki trening fizyczny wiąże się również z wymagającym treningiem psychologicznym. Karate jest sposobem na zjednoczenie ciała i ducha, poszerza horyzonty a zarazem dodaje ludzkiemu życiu głębi, tej pochodzącej z dalekiego wschodu.

Nazwa Karate powstała z połączenia dwóch japońskich słów, "Kara" znaczącego pusty i otwarty oraz "Te" – ręka, jest zatem używane do opisania stylu walki bez broni. Jednak Karate nie zawsze zawierało w sobie znaczenie pustych rąk. Powszechnie przyjmuje się, że karate wywodzi się z Indii (525 r.n.e.). Zapoczątkowanie tej sztuki przypisuje się buddyjskiemu mnichowi zwanemu Daruma Taishi, znanego także jako Bohdidharma, który był trzecim dzieckiem króla i wyjątkowo utalentowanym studentem Zen. Daruma studiował techniki ataku zwierząt i insektów, obserwował działanie sił natury. Poprzez połączenie wyników swoich obserwacji ze specjalną techniką oddychania, stworzył podstawy legendarnego systemu walki bez broni oraz wewnętrznej koncentracji. Daruma założył w prowincji Honan w Chinach świątynię Shao-Lin i w tym klasztorze nauczał innych mnichów swojego wyjątkowego stylu walki.


System rozwinięty w świątyni stopniowo rozpowszechniał się w Azji, rozprzestrzeniając się na Okinawę, Koreę i Mongolię. Około 1130 roku, elementy tego systemu zostały włączone do podstawowych dyscyplin wojskowych odizolowanej wówczas geograficznie i kulturowo Japonii. Azjatyckie sztuki walki tradycyjnie były nauczane i doskonalone w tajemnicy, jako że ich praktykowanie było w różnych regionach zakazane. W wyniku tego rozwinęło się wiele regionalnych i rodowych stylów i szkół. Jednym z nich było okinawskie Kempo. Około 1901 roku, Kempo było nauczane na Okinawie. W 1916 r. zostało zaprezentowane w Japonii przez Mistrza Gichina Funakoshiego. Wtedy, już pod nazwą Karate praktyczne zastosowania systemu zostały udoskonalone i połączone z bazującą na Zen japońską filozofią. Popularność Karate jako sztuki walki i sportu szybko rosła w Japonii, przyczyniając się do rozwoju różnych systemów i szkół.

Wtedy właśnie powstała "DROGA POCHODZĄCĄ ZE WSCHODU, DROGA PRAWDY", czyli KYOKUSHIN.

Karate So-Kyokushin jest dyscypliną, w której trenujący mogą znaleźć wskazówki wspomagające ich rozwój duchowy i poznanie samego siebie. Co ważniejsze, jest to również sztuka walki, która obejmuje filozoficzne rozważania o życiu i śmierci, walce i przetrwaniu. Jest to praktyczna forma samoobrony, kładąca nacisk (zwłaszcza w początkowych etapach) na kopnięcia, uderzenia, bloki i ruchy ciała. Jest to intensywna aktywność fizyczna, która bezpośrednio, korzystnie wpływa na kondycję psychiczną i fizyczną.

Ta Międzynarodowa Organizacja IKO World So-Kyokushin działa na kilku kontynentach świata i jest prowadzona przez wielu wybitnych instruktorów, Karateka, choćby przez samego Hanshi Daigo Ohishi.

autor: Krzysztof Kocan

Żadnych Gierek - Tylko Budo Karate. Zapraszamy do współpracy. OSU!!!

DOŁĄCZ